Aktualizace: 8.5. 2012
Jak velká je Země
Obvod Země na rovníku je 40 091km.
Její průměr na rovníku činí 12 756km.
Pokud měříme průměr mezi póly, je tento údaj o něco menší (12 713 km),tak zjistíme, že Země není přesná koule.Kdybychom mohli svět položit na váhu, Její ručička by ukázala téměř 6000 milionů milionů milionů tun.
Jaké je složení Země?
Zemi si můžeme představit jako velký kamenný míč. Vrchní vrstva se jmenuje zemská kůra. Její tloušťka pod dnem oceánů dosahuje jen 6 km. Pak následuje silná vrstva tvořená horninami a nazývaná plášť. Dosahuje téměř do poloviny vzdálenosti zbývající ještě ke středu Země vzrůstá teplota. Pod pláštěm je natavená vrstva, tvořená převážně železem, niklem a kyslíkem, nazývaná vnější jádro. V samém středu Země je vnitřní jádro, obrovská horká, ale pevná koule ze železa a niklu. Začíná 5000 km pod našima nohama. Ve středu Země dosahuje teplota až 4500 °C. Vědci získávají poznatky o Zemi studiem zemětřesení, porovnáváním Země a meteoritů a zkoumáním jejího tvaru a velikosti.


Další země.....................................................................................................................................................
Vznik Slunce- Země vznikla ve stejnou dobu jako Slunce. Hmota kolem Slunce chladla a shlukovala se, a vytvářela tak tělesa, která se později stala planetami.

Jak stará je Země?
Vesmír se začal utvářet před 15 000 miliony let. Země je mnohem mladší. Je stará přibližně 4600 milionů let. Vědci k tomu dospěli na základě studia hornin z meteoritů, které přiletěly z vesmíru. Meteority jsou kusy kamenů, které vznikly ve stejné době jako Země. Vědci spočítali stáří Země také na základě rozpadu radioaktivního uranu.
Proč je Země kulatá?
Země je kulatá ze stejného důvodu jako bubliny či dešťové kapky. Je-li to možné, kapaliny mají snahu zaujmout tvar koule. Když se země vytvářela, byla horká a tekutá a vznášela se v prostoru. Zachovala se tedy přirozeně také tak. Když potom chladla a tuhla, a horniny se staly pevnými, tvar koule zůstal zachován. Ve skutečnosti není Země dokonale kulatá, ale na pólech je mírně zploštěná. To je způsobeno odstředivými silami vznikajícími při otáčení Země kolem vlastní osy.
Je Země pevná?
Zemská kůra je pevná, ale horniny pláště jsou horké a částečně roztavené, asi jako horký karamel. Vnější jádro je však teplejší (2200-5000 °C) a je zcela roztavené a tekuté. V úplném středu je horká kovová koule vystavená takovému tlaku, že je pevná, i přes svou vysokou teplotu.
Z čeho jsou vytvořeny horniny?
Zemskou kůru tvoří horniny. To jsou směsi nerostů (látek s charakteristickým chemickým složením). Například v žulách se obvykle nalézá křemen, živec a slída.
Je Země jedinečná?
Žádná z planet obíhajících Slunce se jí nepodobá. Pouze Země má nutné podmínky pro existenci života v nám známé podobě.
Co je biosféra?
Biosféra je kůže Země, tvořená půdou, vodou a vzduchem. V ní žijí všechny rostliny a zvířata na planetě. Žádná další planeta sluneční soustavy nemá takovou biosféru.
Co nutí Zemi obíhat kolem Slunce?
Podobně jako ostatní planety se Země pohybuje po své oběžné dráze kolem Slunce. Na této dráze je udržována silou sluneční gravitace. Země urazí na své pouti kolem Slunce dráhu 958 milionů km za 365 dnů, 6 hodin a 9 minut. Tato doba se nazývá rok.
Jakou část Zaujímá pevnina?
Méně něž jedna třetina Země je pokryta pevninou. Pevnina je starší než oceány. Horniny největších pevninských celků-kontinentů-jsou staré zhruba 3800 milionů let. Nejstarší útesy v oceánech jsou staré méně než 200 milionů let. Zemský povrch je ze 71% tvořen vodou. V tomto množství jsou zahrnuty oceány, led v ledovcích a vodní páry v atmosféře.
Tento obrázek Země ukazuje tropy, polární kruhy a rovník. Země se otáčí kolem své osy (pomyslná čára mezi severním a jižním pólem). Více slunečního světla dopadá na rovník než na póly.

Co jsou polokoule?
Polokoule je polovina zeměkoule. Na mapách a glóbech dělí rovník (0 stupňů zeměpisné šířky) planetu na dvě části-severní a jižní polokouli. Pomyslná čára kolem Země ze severního pólu na jižní pól (0 stupňů zeměpisné délky) odděluje východní a západní polokouli.

Další země.....................................................................................................................................................
Vývoj kontinentů
Pozemské Kontinenty neměly vždy tvar a polohu, jakou známe dnes. Díky pohybu litosférických desek se během historie Země přesouvaly, narážely do sebe, nebo se naopak rozpadaly.

Historický vývoj
rekonstrukce kontinentů před 540 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 430 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 300 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 260 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 220 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 150 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 90 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 50 mil lety
rekonstrukce kontinentů před 35 mil lety